PROGRAM SZKOLENIA

Ramowy program szkolenia:

 1. Wprowadzenie w podstawy Analizy Więzi Prenatalnej. Próba zrozumienia, jakiego rodzaju miejsce zostało utworzone w rodzinie na pojawiające się dziecko. Szczegółowy wywiad z matką/rodzicami dziecka. Psychologiczne zagadnienia związane z matką w ciąży, ojcem a ciążą, związkami transgeneracyjnymi.
 2. Zainteresowanie psychoanalizy życiem prenatalnym (Freud, Ferenczi, Hermann, Balint, Rank).
 3. Procedura i schematy prowadzenia Analizy Więzi Prenatalnej na podstawie tekstów Hidasa, Raffai, na ostatnie 10 godzin Analizy Więzi Prenatalnej.
 4. Psychologiczne aspekty zapłodnienia i zagnieżdżenia jajeczka wraz z opisami przypadków na podstawie teorii i praktyki Joanny Wilheim (brazylijska psychoanalityczka pochodzenia polskiego, uczennica W. Biona). Teoria i praktyka Johna Sonne odnośnie wewnątrzmacicznych zagrożeń z opisami przypadków.
 5. Szczególne problemy w ciąży i praca z nimi w Analizie Więzi Prenatalnej: poronienie (Chetu), przedwczesny poród (Marchovich, Meg Harris Wiliams, Linderkamp), urodzenie martwego dziecka, utracony bliźniak (Wilheim, Hochauf, Hayton).
 6. Naturalny poród (Hildebrand).
 7. Cesarskie cięcie (Linderkamp, Hildebrand, Jane English).
 8. Teoria i praktyka francuskiej psychoanalizy odnośnie problemów okołoporodowych (Dolto, Szejer, Eliacheff).
 9. Psychologiczne aspekty technik sztucznego zapłodnienia i ich specyficzna problematyka (Auhagen-Stephanos, Verdult, Aßmann).
 10. Omówienie przykładów prac certyfikacyjnych.

Trzysemestralny program szkolenia realizowany będzie na różnych płaszczyznach:

 •  zagadnień teoretycznych
 • dzielenia się doświadczeniem własnym
 • pracą superwizyjną

Każdy weekend zjazdowy rozpoczyna się rundą wypowiedzi uczestników co do własnych pozytywnych/negatywnych doświadczeń. W razie zapotrzebowania na doświadczenie własne, będzie ono oferowane w grupie (jedna godzina w trakcie weekendu). Osobne terminy doświadczenia własnego jeden na jeden mogą zostać ustalone (opłata osobno). Poruszanym zagadnieniom będą towarzyszyć studia przypadków i dyskusje. Tematy należy rozumieć jako kluczowe zagadnienia poszczególnych zjazdów.

 

Patronat nad szkoleniem obejmuje Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychoanalitycznej.